Czwartek, 21 lutego 2019

Anna Maria Wesołowska wysunęła kilka pomysłów, które mogą pomóc kujawskiej młodzieży

Fot.: Nadesłana

Marlena Gronowska

Wynikają one z obserwacji oraz doświadczeń zebranych w czasie pracy jako sędzia wydziału karnego. Choć niektóre jej sprawy dotyczyły m.in. łódzkiej „Ośmiornicy” i Gangu Popeliny, to część była związana z przestępstwami, popełnianymi przez nieletnich.

Od 2009, gdy przeszła w stan spoczynku Anna Maria Wesołowska angażuje się w profilaktykę. Jest autorką cyklu felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa. Zainicjowała także program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15-18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci świadków i ofiar przestępstw.


- Uwierzcie mi, że nie jest łatwo wymierzać karę 25 lat pozbawiania wolności osobie, która sama ma znacznie mniej, ale ja na sali sądowej już nie mogę cofnąć czasu, mogę jedynie zachęcać i prowadzić profilaktykę - wyjaśniała w czasie pobytu w Inowrocławiu swoje zaangażowanie w sprawy edukacji prawnej popularna sędzia.
Młodzieży z naszego powiatu opowiadała o prawdziwych perypetiach ich rówieśników oraz o konsekwencjach określonych wyborów.

- Pamiętajcie, że każde zło zaczyna się od zwykłego braku życzliwości do drugiego człowieka, jeśli ktoś jest dla innych życzliwy, to nie będzie okłamywać nauczycieli, podrabiać podpisów rodziców, okradać kolegów czy nękać ich w internecie - przekonywała sędzia Wesołowska. - Świat jaki wam stworzyliśmy, my dorośli, nie daje zbyt wiele dobrych przykładów, ale musicie znaleźć w sobie siłę, żeby to zmieniać, bo w takim świecie będą kiedyś żyły wasze dzieci - usłyszała młodzież.

Zdaniem sędzi bardzo dobrymi lekcjami życia są wizyty w sądzie, ponieważ uświadamiają, że czasami brak rozwagi lub chwilowe zapomnienie mogą zaważyć na reszcie życia.

- Ja widzę, jaki wpływ na to mają gry komputerowe, zwłaszcza te ze scenami walki. Jeśli kiedyś dostaniecie taką grę w prezencie to powiedzcie ofiarodawcy- ciociu, dziadku, sam sobie graj w takie gry, ja nie chcę trafić za kratki. Często bowiem właśnie od tego się zaczyna, niestety - ostrzegała sędzia.

Jej zdaniem, głównym problemem, który obecnie dotyka młodych ludzi, jest brak zasad, wartości oraz wynikający stąd brak szacunku do innych, ale także do samych siebie, przejawiający się w braniu narkotyków i zbyt wczesnym rozpoczynaniu współżycia.

Anna Maria Wesołowska zachęcała do wprowadzenia w szkołach kącików prawnych, gdzie byłyby publikowane materiały poradnikowe i informacyjne o tematyce prawniczej oraz skrzynek korczakowskich, do których anonimowo można by wrzucać opisy problemów do omówienia i rozwiązania. Zdaniem znanej prawniczki profilaktykę warto prowadzić już w przedszkolu, bo potem może być za późno.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 28-11-2015 17:51

    Oceniono 2 razy 2 0

    - Ludzka i sprawiedliwa : Szkoda ze takich ludzi z takim podejściem do innych ich życia i to jeszcze z Progu Sędziowskiego Jest tak mało ..... Tylko wybrane Jednostki

    Odpowiedz