Czwartek, 13 grudnia 2018

Zmarł Roman Bartoszcze. Dziś odbędzie się pogrzeb współtwórcy rolniczej "Solidarności"

Fot.: Zbiory Solidarność RI

Renata Napierkowska

W ostatni dzień minionego roku po długiej chorobie odszedł Roman Bartoszcze. Znany działacz rolniczej Solidarności i poseł na Sejm RP został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia.

Roman Bartoszcze był współtwórcą NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Dwukrotnie zdobył mandat Posła RP, najpierw w Sejmie kontraktowym, a później do Sejmu I kadencji.
Był też bratem zamordowanego w 1984 roku Piotra Bartoszcze, także działacza chłopskiego, wraz z którym od 1980 roku współtworzył najpierw „Solidarność Chłopską”, a potem „Solidarność” RI.


W stanie wojennym Roman Bartoszcze był internowany. Po zwolnieniu działał w Ogólnopolskim Komitecie Oporu Rolników, wydawał pismo „Żywią i bronią”. W 1990 wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego i został jego pierwszym prezesem.

Prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Sławęcinie. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb polityka odbędzie się dziś tj. 2 stycznia. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 11.30 w kościele p.w. Św. Józefa w Inowrocławiu.