Wtorek, 11 grudnia 2018

Tagi: emerytury informacje wiadomości region wydarzenia bydgoszcz

23 czerwca 2016, aktualizowano: 23 czerwca 2016

Biedna jak polska emerytka

Małgorzata Oberlan

W marcu zeszłego roku, jak na podstawie danych z ZUS obliczyli specjaliści z Sedlak & Sedlak, średnia emerytura polskiego mężczyzny wynosiła 2481 zł brutto, a polskiej kobiety - 1698 zł. Wskaźnik gender gap, czyli różnica wynikająca z płci, wyniósł 32 procent.

Według Komisji Europejskiej, która badała problem także w innych krajach, przyczyny tak dużej różnicy są trzy.


Pierwsza to niższy wskaźnik zatrudnienia kobiet niż mężczyzn. Generalnie pracuje mniej pań niż panów.

PRZECZYTAJ: Najniższa emerytura w Toruniu? 5 złotych!

Druga sprawa to fakt, że kobiety pracują mniej i krócej - w całej Europie. Biologii się nie przeskoczy. To panie zachodzą w ciążę, rodzą dzieci, są w połogu, opiekują się maluchami, a i potem częściej od ojców biorą wychowawcze czy opiekę nad dziećmi.

Trzecią przyczyną różnicy w emeryturach jest wcześniejsza, towarzysząca kobietom zazwyczaj przez całe życie, niższa pensja od wypłacanej mężczyznom. Również w sytuacji, gdy wykonują identyczną pracę.

Pocieszeniem dla Polek nie może być fakt, że zjawisko to ogólnoeuropejskie. W Niemczech kobieta z emerytury wyżyje, u nas - średnio...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 24-06-2016 09:08

  Oceniono 1 raz 1 0

  - czerwcowa: najniższa emerytura 5 zł !!!! witamy w Polsce

  Odpowiedz

 2. 23-06-2016 16:50

  Oceniono 4 razy 1 3

  - mmx: Pocieszajace jest tylko to, ze takiej wlasnie sytuacji chcielismy. Teoretycznie mozna byloby sobie odlozyc na starosc, ale Polacy jednak wieksze zaufanie maja, jesli urzednicy zabiora nam pieniadze i zadecyduja na co wydac.

  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz