Wtorek, 22 stycznia 2019

Matematyka piętą Achillesa maturzystów

Fot.: Grzegorz Olkowski

Renata Napierkowska

Maturzyści z liceów mogą już szykować komplety dokumentów na studia. Gorzej wypadły technika. W niektórych z obowiązkowymi egzaminami o stopniu podstawowym poradzili sobie nieliczni. Przysłowiową piętą Achillesa dla uczniów okazała się królowa nauk.

Po majowych egzaminach maturalnych większość uczniów z optymizmem patrzyła w przyszłość, bo jak mówili uczniowie, egzaminy choć nie najłatwiejsze, ale były do przebrnięcia. Niestety, te nadzieje zweryfikowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, która w tym tygodniu ogłosiła wyniki matur. Tylko 79,5 proc. maturzystów zdało egzamin. Najgorzej w całym kraju wypadła matematyka. Lepiej spisali się absolwenci LO, gdzie egzaminy zaliczyło 85,2 procent przystępujących do matury. W technikach zdało je 68,4 procent uczniów.
W powiecie inowrocławskim maturę zdało 72 procent maturzystów.
- Najczęściej nasi uczniowie nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu. Kulą u nogi w większości przypadków okazała się matematyka. Pozostaje jednak pytanie, czy te wyniki to wyłącznie kwestia przygotowania, czy też poziom matur był wyjątkowo wysoki? Na pewno będziemy starali się znaleźć odpowiedź na to pytanie - deklaruje Robert Gołdecki, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu.
Najlepiej spisali się licealiści. W Kasprowiczu dwie osoby czeka poprawka z... polskiego. Podobnie jest w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, gdzie jeden uczeń nie zdał ustnego z angielskiego i dwoje pisemnego z języka ojczystego.
- Jestem zadowolony z egzaminów. Średni wynik z matematyki w naszej szkole wyniósł 81,55 procent. Dawno już tak wysokiego z tego przedmiotu nie odnotowaliśmy. Uczennice, którym powinęła się noga na polskim, będą miały poprawkę - mówi dyrektor „Kaspra” Rafał Łaszkiewicz.
W III LO maturę oblało pięciu uczniów. W liceum ZSP nr 1 w Mątwach na 50 zdających egzamin zdało 33 uczniów, a w klasach technikum na 89 - 70 maturzystów.
- Tak naprawdę to w naszej szkole nie zdały egzaminu tylko cztery osoby. Pozostałe nie zaliczyły jednego przedmiotu i w sierpniu mogą przystąpić do poprawki - tłumaczy dyrektor Grażyna Kadłubowska. W ZSP nr 2 na 34 przystępujących do matury przez egzaminacyjne sito przebrnęła tylko dziewiątka, w ZSP nr 3, czyli mechanie, spośród 49 zdających pomyślnie przeszło przez egzaminy 23 maturzystów. W ekonomie do matury przystąpiło 87 absolwentów, a zdało egzamin - 57. W ZSP nr 5 czyli budowlance spośród 99 uczniów 71 może powiedzieć, że maturę ma już w kieszeni. W ZSP w Kruszwicy na 21 zdało 10, w Kobylnikach na 41przystępujących do egzaminu dojrzałości - 21 uczniów, a w Kościelcu na 74 zdających 32 może już składać dokumenty na studia. Większość uczniów może poprawić wynik w sierpniu, bowiem nie uzyskało wymaganych 30 procent tylko z jednego przedmiotu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 13-07-2016 22:29

    Oceniono 1 raz 1 0

    - Nauczyciel ZSP w Kruszwicy: Dane dotyczące szkoły ZSP w Kruszwicy nieprawdziwe. Panie naczelniku takie artykuły są nie fair. Miał Pan równo traktować wszystkie szkóły a podanie niezgodnych z prawda danych jest conajmiej żenujące.

    Odpowiedz