Wtorek, 22 stycznia 2019

Żeglarze walczyli o Błękitną Wstęgę Jeziora Mielno [ZDJĘCIA]

Fot.: Nadesłane

Renata Napierkowska

Przez dwa dni podpakoskie Łącko było stolicą żeglarską województwa. Regaty odbyły się po raz 39, a żeglarze walczyli o zwycięstwo w klasach turystycznych oraz o Błękitną Wstęgę Jeziora Mielno. Sportowym zmaganiom towarzyszyły liczne imprezy.

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

W miniony weekend Yacht Klub Polski Inowrocław był gospodarzem 39. regat Kujawsko-Pałuckiej Operacji Żagiel. Na starcie stanęły 33 załogi z 6 klubów. Była to największa w tym sezonie impreza w kujawsko-pomorskim okręgu żeglarskim. Zmagania na wodzie rozpoczęły się już w sobotę po uroczystym podniesieniu bandery. Żeglarze z całego kujawsko-pomorskiego okręgu żeglarskiego rywalizowali o zwycięstwo w klasach turystycznych, wolnej oraz w klasie Omega, natomiast w niedzielę odbył się bieg o Błękitną Wstęgę Jeziora Mielno, który wyłonił najszybszą jednostkę bez względu na klasę.

- Przy wymarzonej żeglarskiej pogodzie rozegrano 7 wyścigów, które wyłoniły zwycięzców w poszczególnych klasach. Mocne, sprzyjające wiatry pomogły żeglarzom z Inowrocławia zdobyć 7 z 15 pucharów. W niedzielę odbył się również bieg o Błękitną Wstęgę Jeziora Mielno, który wskazał najszybszą jednostkę bez podziału na klasy. Po zaciętej rywalizacji zwycięstwo przypadło bydgoskiej załodze jachtu Gawra ze sternikiem Adamem Niedźwiedzkim. Nagrodą dla zwycięzcy był puchar ufundowany przez burmistrza Pakości Wiesława Kończala – informuje Wojciech Fabiszewski z Yacht Klubu Polski Inowrocław.
Po sportowych zmaganiach czekały na uczestników liczne imprezy towarzyszące. W piątkowy wieczór żeglarze i goście bawili się na przystani na zabawie tanecznej, natomiast w sobotę odbyły się koncerty zespołów Sensitive to Sound oraz Ostatnie Takie Trio. Pierwszy z nich zaprezentował własny repertuar rockowych ballad, a kolejny rozruszał słuchaczy dźwiękami znanych szant i piosenek żeglarskich. Całość zakończyła zabawa taneczna.
Największe emocje towarzyszyły jednak w czasie zawodów. W niedzielę uhonorowano najlepszych żeglarzy.
Regaty odbyły się przy zaangażowaniu sponsorów. Wsparcia w organizacji imprezy udzielili: powiat inowrocławski, miasto Inowrocław oraz gmina Pakość.

Warto wiedzieć:
Kujawsko-Pałucka Operacja Żagiel 2016 wyniki:

Klasa T-1
1. Robert Kurczewski – Sherek – YKP Inowrocław
2. Tomasz Chełminiak - KTOm - KŻ Neptun Barcin
3. Damian Grobelny – Libra – YKP Inowrocław

Klasa T-2
1. Wojciech Fabiszewski – Sherida – YKP Inowrocław
2. Bartosz Niciński – Tygrys
3. Grzegorz Lasota – Fuks2 – YKP Inowrocław

Klasa T-3
1. Adam Niedźwiedzki – Gawra – BKŻ Osielsko
2. Zenon Klimcak – Koromoran – KŻ Kormoran Janikowo
3. Andrzej Zieliński – Elman – KŻ LOK Popiel Kruszwica

Wolna
1. Jan Owedyk – YKP Inowrocław
2. Wojciech Janowski – YKP Inowrocław
3. Mikołaj Wiśniewski – YKP Inowrocław


Omega
1. Marcin Frąckowiak – AZS WSG MOS Żnin
2. Rafał Safijan – Włóczęga – KŻ Neptun Barcin
3. Sebastian Muszyński – Zośka – KŻ Neptun Barcin

Błękitna Wstęga Jeziora Mielno
Adam Niedźwiedzki – Gawra – BKŻ Osielsko
Sędzia główny regat: Jacek Firkowski