Wtorek, 22 stycznia 2019

Kruszwiczanie na igrzyskach w Rio

Fot.: PAP

Renata Napierkowska

Zawodnik kruszwickiego klubu Artur Mikołajczewski z Miłoszem Jankowskim wywalczyli VI miejsce w finale Igrzysk Olimpijskich w biegu dwójek podwójnych wagi lekkiej uzyskując wynik 6:42,0. Na olimpiadzie jest jeszcze dwóch zawodników wywodzących się z Kruszwicy. Jakub Krzewina wraz z kolegami zakwalifikował się do finału sztafety 4x400.

W Rio de Janeiro odbył się Finał Igrzysk Olimpijskich w biegu dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn. Zawodnik Klubu Wioślarskiego Gopło Artur Mikołajczewski startujący w dwójce podwójnej wagi lekkiej wspólnie z Miłoszem Jankowskim wywalczył szóste miejsce. Należy wspomnieć, iż droga do finału była bardzo trudna, a ciężki bieg eliminacyjny oraz trudny półfinał kosztował wioślarzy wiele wysiłku.
- Artur Mikołajczewski znajduje się w wioślarskiej czołówce w Polsce i na świecie. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, wicemistrzostwo świata, pierwsze i trzecie miejsce w Pucharze Świata. Doszedł do finału na olimpiadzie w Rio, gdzie zdobył szóste miejsce. Już samo dostanie się do finału jest ogromnym sukcesem. Nic więc dziwnego, że jesteśmy dumni z naszego zawodnika, który jest w naszym klubie od młodzika do chwili obecnej – mówi prezes Klubu Wioślarskiego Gopło, Stefan Janeczek.
Artur Mikołajczewski nie jest jednak jednym reprezentantem związanym z naszym powiatem i Kruszwicą na mistrzostwach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Znad Gopła wywodzi się również kolejny wioślarz Mikołaj Burda, który obecnie startuje w barwach Lotto Bydgostii i zajął z drużyną na igrzyskach w ósemce mężczyzn piąte miejsce.
- Dla Mikołaja Burdy to czwarte igrzyska i pewnie już ostatni występ olimpijski. Ten wynik to wielki sukces. Trenował w naszym klubie w juniorach młodszych, zanim odszedł do Bydgoszczy. Miał bardzo dobre warunki fizyczne i trzeba pamiętać, że zdobył już mistrzostwo świata w ósemce. Od wielu lat ten zawodnik jest zresztą w światowej czołówce – przypomina Stefan Janeczek. Kolejnym olimpijczykiem z kruszwickim rodowodem jest lekkoatleta Jakub Krzewina, związany z klubem WKS Śląsk Wrocław i jednocześnie zawodowy żołnierz. Pierwsze sportowe kroki stawiał w LZS Kruszwica pod okiem Andrzeja Luzaka. Jakub Krzewina nie ukrywa, że jest wielkim patriotą, a o jego przywiązaniu do ojczyzny przypomina tatuaż „Bóg, honor, ojczyzna” oraz symbol Polski Walczącej. Jest też zapalonym kibicem piłkarskim i fanem Cracovii Kraków oraz Lecha Poznań. Jak wyznał dla Sport.pl ważna jest dla niego historia.


- Dbam o pamięć narodu. Teraz, niestety, jest taka moda, że patrioci są raczej negowani. Moi pradziadkowie walczyli w II wojnie światowej i jestem z tego powodu bardzo dumny. Jestem nacjonalistą, dla mnie Polska jest najważniejsza, i chcę, żeby w naszym kraju było lepiej – podkreślał na portalu Sport.pl. Naszej reprezentacji, a w szczególności kruszwickim zawodnikom kibicuje też wojewoda kujawsko – pomorski.

- W związku z tym, że niedawno urodził mi się syn, to mam dużo okazji, by oglądać nocne relacje z igrzysk olimpijskich. Łączę więc piękne z pożytecznym. Kibicuję polskim zawodnikom startującym w każdej dziedzinie. Fakt, że na 20 tysięczną gminę mamy aż trzech zawodników wywodzących się z Kruszwicy jest czymś wspaniałym i wyjątkowym. Za sukcesy wioślarzy należą się ogromne słowa uznania dla prezesa klubu Stefana Janeczka i trenerów tych młodych ludzi, którzy ich prowadzą. Niewiele zresztą brakowało, że mielibyśmy trzech wioślarzy z Kruszwicy na olimpiadzie w RIO. Jerzemu Kowalskiemu przeszkodziła kontuzja. Artur Mikołajczewski odniósł ogromny sukces, podobnie, jak i Mikołaj Burda, który też pierwsze szlify zdobywał w kruszwickim klubie. Jakub Krzewina jest mi szczególnie bliski, bo sam kiedyś też biegałem. Życzę mu sukcesu, bo to człowiek z zasadami, którego bardzo cenię za ogromny patriotyzm, także ten lokalny. Na pewno razem z najmłodszym synem Stasiem będziemy mu podczas sztafety kibicowali - zapewnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Finał sztafety odbędzie się w niedzielę o godzinie 3.35.