Niedziela, 24 lutego 2019

Gniewkowscy pielgrzymi wrócili do domów

Fot.: Nadesłane

Renata Napierkowska

Pątnicy, którzy przez 10 dni wędrowali do Częstochowy powrócili już do domów. - Najważniejsza była atmosfera podczas wspólnej wędrówki i to, że dotarliśmy do celu, by naładować akumulatory – mówią gniewkowscy pątnicy.

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

Hasłem, które przyświecało pątnikom w tym roku były słowa: zalogowani przez chrzest.


- To hasło nawiązuje do rocznicy Chrztu Polski i ma nam przypominać o naszych chrześcijańskich korzeniach – mówią pątnicy. Od kilku dni są już z powrotem w domach, jednak jak zapewniają przeżyte w drodze rekolekcje towarzyszyć im będą w codziennym życiu przez kolejny rok.

- Ta pielgrzymka była rewelacyjna. Zebrała się wspaniała grupa ludzi, a podczas wędrówki panowała znakomita atmosfera. Przeżywaliśmy nabożeństwa pokutne, Eucharystię, śpiewaliśmy godzinki i pieśni. Spotkaliśmy się podczas postoju na trasie z Prymasem Polski księdzem arcybiskupem Wojciechem Polakiem, który nas tradycyjnie odwiedził w drodze. W Częstochowie czekali na nas ksiądz proboszcz Jerzy Nowak oraz pielgrzymi, którzy dojechali autobusem – relacjonuje przewodnik pielgrzymki promienistej z Gniewkowa i wikariusz miejscowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ksiądz Krystian Piekuciński.

Wieczorami po przejściu około 40 kilometrów pielgrzymi nie tylko wspólnie się modlili, ale brali udział w zabawach grupowych, śpiewali. Wielu osobom dokuczały pęcherze i otarcia na stopach, jednak po opatrzeniu przez służbę medyczną czyli pielęgniarkę Teresę Boniewicz, rano wstawali i ruszali w dalszą drogę. Pątników w Częstochowie powitała deszczowa pogoda, jednak to nie miało wpływu na panującą w grupie radosną atmosferę. W grupie gniewkowskiej przeważali mieszkańcy Gniewkowa i innych miejscowości gminy, ale były również osoby z Inowrocławia, Żnina, Ośniszczewka, a nawet z Darłowa.

Po powrocie do Gniewkowa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd przed dziesięcioma dniami wyruszali pątnicy na pielgrzymi szlak, odprawiona została msza święta dziękczynna.