Czwartek, 21 lutego 2019

Pojechali średniowiecznym szlakiem

Fot.: Nadesłane

Renata Napierkowska

Załogi z Inowrocławia, Bydgoszczy,Chełmna i Unisławia wzięły udział w rajdzie samochodowym zorganizowanym przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne. Uczestnicy wyruszyli spod bazyliki w Inowrocławiu i zatrzymywali się przy sakralnych zabytkach sztuki romańskiej.

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

Motywem przewodnim rajdu pn. "Piękna nasza Polska cała" była sztuka romańska Kujaw i ziemi mogileńskiej.

- W rajdzie udział wzięły załogi samochodowe z Unisławia, Chełmna, Bydgoszczy oraz Inowrocławia. W sumie przejechaliśmy ponad 100 kilometrów. Zwiedziliśmy w tym czasie kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny i kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu, kościół św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim, kolegiatę śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy, pałac w Kobylnikach, gdzie miała miejsce przerwa obiadowa, kościół p.w. Świętej Trójcy i rotundę św. Prokopa w Strzelnie oraz klasztor Zakonu Braci Kapucynów Mniejszych w Mogilnie – wylicza Józef Siej, jeden z uczestników niecodziennej wyprawy.

Podczas postojów uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych w opowieści o zwiedzanych zabytkach sakralnych, które w sposób szczegółowy przestawiał przewodnik rajdu Sebastian Bartkowski z Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Każdy z rajdowców otrzymał szczegółowy program odwiedzanych miejsc. Obowiązkiem każdego z uczestników było robienie notatek, które na zakończenie rajdu miały pomóc w konkursie wiedzy o zwiedzanych obiektach. Konkurs ten odbył się podczas wspólnego pikniku nad jeziorkiem, utworzonym po nieczynnym wapiennym wyrobisku. Zwycięzcą konkursu został Paweł Marcinkiewicz z Bydgoszczy. Około godziny 19.00 wszyscy uczestnicy rajdu rozjechali się do swoich miejscowości.

- Trzeba tu dodać, że rajd ten był wspaniałą i niezapomnianą lekcją historii, którą z uwagą wysłuchały również dzieci biorące udział w naszej wyprawie – podkreśla Józef Siej.
Rajd odbył się po raz drugi, a organizatorzy już zastanawiają się nad trasą kolejnej, przyszłorocznej wyprawy.