Niedziela, 24 lutego 2019

Tagi: Inowrocław protest wiadomości aborcja prawo aborcyjne

4 października 2016, aktualizowano: 4 października 2016

Czarny protest i... polityka [ZDJĘCIA]

Fot.: Renata Napierkowska

Renata Napierkowska

- Ta ustawa łamie nasze prawa - skandowały kobiety przybyłe na inowrocławski rynek w proteście przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Manifestujące kobiety wsparli m. in. mecenas Dorota Brejza żona posła Platformy Obywatelskiej i radny miejski koalicji Grzegorz Kaczmarek.

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

Kobieta nie inkubator, Ręce precz od mojej macicy, Moje ciało - moja decyzja - z takimi hasłami wyszły w poniedziałkowe popołudnie na inowrocławski rynek kobiety sprzeciwiające się zmianie przepisów dotyczących aborcji.


- Walczymy o to, by każda kobieta mogła decydować o swojej przyszłości, o losie swojej rodziny - zapewniała organizatorka akcji Maja Szklarska.
Mecenas Dorota Brejza mówiła o konsekwencjach, jakie czekają kobiety po zmianie przepisów. Przekonywała, że zarówno politycy Prawa i Sprawiedliwości, jak i organizacje Pro - Life nie mówią prawdy, że kobiety będą miały prawo do leczenia w ciąży.

- Nie chcemy godzić się na to, by polskie kobiety były ubezwłasnowolnione. Nie chcemy żeby nasze ciąże zamiast lekarza prowadził prokurator. Chcemy mieć prawo do opieki medycznej. Nie chcemy, by odbierano nam prawo do leczenia i karano nas więzieniem za to, że podejmujemy heroiczną decyzję, by przerwać ciążę. Odpowiedzialność karna będzie dotyczyła nie tylko lekarza ale i nas. Będziemy się tłumaczyć przed prokuratorem za poronienie - przekonywała.

Poparła ją także Iwona Przybyła, była dyrektor InLoT-u, która stwierdziła,że rząd troszczy się o dzieci poczęte, a nie biednych, bezrobotnych i rodziny wielodzietne. W manifestacji wziął udział również radny koalicji skupionej wokół prezydenta Inowrocławia, Grzegorz Kaczmarek.

- To nieprawda, że nie ma tu nikogo. Jestem tutaj z wami, solidaryzuję się z kobietami. Jestem przeciwny aborcji. Aborcja jest to tak intymna rzecz, że w ogóle nie powinno się o niej mówić. Dlatego jestem tutaj z wami jako radny miejski Grzegorz Kaczmarek - przedstawił się rajca.

Część kobiet na pytanie, dlaczego bierze udział w proteście tłumaczyła, że sama chce decydować o swojej macicy i nie życzy sobie, by politycy narzucali jej to, ile ma mieć potomstwa i kiedy je urodzić. Nie chciały jednak podawać swoich nazwisk. Było jednak kilka wyjątków.
- Sama mam dwoje dzieci. Nie jestem za aborcją, ale za tym, żeby kobieta miała wybór - mówiła jedna z uczestniczek czarnego protestu Magdalena Andrys.

- Jestem po nieudanej próbie zapłodnienia in vitro. Teraz jest sześć zapłodnionych komórek jajowych przy każdej próbie, po zmianie przepisów będzie tylko jeden zarodek. To zmniejszy jeszcze szanse na zajście w ciążę - ocenia Ewelina Woźnica.

- Ludzie narzekają, że za komuny było źle. A wtedy ciążę można było za darmo usunąć w szpitalu i nie było problemu, a teraz nie można, bo zaraz się pójdzie do więzienia - przekonywała Urszula Rygielska.

Nie wszyscy uczestnicy protestu mówili jednym głosem.
- Przyszłam, żeby posłuchać argumentów kobiet. Myślałam, że będą mówić o samej ustawie, a widzę, że jej nawet nie znają, nie przeczytały... Powtarzają slogany głoszone przez niektóre mediach. I dla mnie to nie jest dyskusja kobiet, które stają przed decyzją o życiu czy śmierci swojego nienarodzonego dziecka, ale wiec polityczny. Szkoda, że dały się tak wykorzystać politykom w ich grze o odebranie władzy obecnemu rządowi - ocenia Anna Nawrocka.
Na zakończenie odbył się pokaz i trening body combat połączony z elementami sztuk walki.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 04-10-2016 17:06

    Oceniono 5 razy 5 0

    - Marek Browiński: Pani mecenas Brejza powiedziała m.in "... podejmujemy heroiczną decyzję, by przerwać ciążę." No dpo tej pory wydawało mi się, że heroizmem wykazuje się matka która wychowuje dziecko niepełnosprawne, ale widać się myliłem :( Heroizm – zdolność dokonywania wielkich czynów przez bohaterów wyróżniających się wyjątkową świadomością swojej misji historycznej, często utożsamiany z męstwem. Pojęcie heroizmu wprowadził do refleksji historiozoficznej Giambattista Vico. W wieku XIX związało się z historiozofiami i koncepcjami politycznymi prawicy oraz indywidualizmem (Georg Wilhelm Hegel, Thomas Carlyle, Friedrich Nietzsche) - występował też jednak, chociaż rzadziej, w myśli lewicowej (Stanisław Brzozowski), a nawet komunistycznej (Antonio Gramsci, "heroizm proletariacki"). heroizm Definicja postawa wyjątkowego bohaterstwa, poświęcenia dla innych i odwagi w szczególnie trudnej sytuacji

    Odpowiedz