Czwartek, 21 lutego 2019

Teatr z profilaktyką w roli głównej

Fot.: Renata Napierkowska

Renata Napierkowska

Grupa Zakręt z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 i Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy czyli laureaci Grand Prix VIII Wojewódzkiego Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego „poPaTrz” będą reprezentowalipowiat podczas Wigilii Społeczności PaT - organizowanej przez Akademię Wilanowską w Warszawie.

fot. Renata Napierkowska
Sala w Inowrocławskim Domu Kultury podczas festiwalu profilaktycznego zamieniła się w scenę teatralną. Na deskach przed młodzieżową widownią zaprezentowało się siedem zespołów z województwa kujawsko – pomorskiego. Artyści zaprezentowali spektakle poświęcone profilaktyce i zapobieganiu takim zjawiskom, jak uzależnienia, przemoc i inne zagrożenia czyhające na młodzież. Występy teatralne młodych artystów oceniało jury w składzie: Grzegorz Jach, Tomasz Bieliński, sierż. sztab. Anna Grecman, Monika Dziwnik i Marta Kruszyna.
Grand Prix tegorocznego festiwalu „poPaTrz” otrzymała grupa „Zakręt” z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 i Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy. Galę otworzył starosta Tadeusz Majewski. , podkreślając wagę profilaktyki i takich przedsięwzięć jak festiwal obok budowy dróg i wielu innych zadań Powiatu.

- Muszę się tutaj przyznać, że kiedy kilka lat temu przyszły do mnie organizatorki festiwalu i mówiły o swoim projekcie, patrzyłem na nie początkowo z powątpiewaniem. Teraz jednak, patrząc na to, jak festiwal się rozwija i jak ważną rolę odgrywa w edukacji młodzieży i zapobieganiu różnym zagrożeniom wiem, że to był znakomity pomysł i nie żałuję, że się w jego organizację włączyłem – mówił starosta Tadeusz Majewski.

Nad przedsięwzięciem patronat objęli: Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik, Starosta Inowrocławski Tadeusz Majewski oraz Impresariat Programu Profilaktyka a Ty. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Nie zabrakło również w organizacji festiwalu partnerów: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Jednostka Wojskowa 1523, Młodzieżowy Dom Kultury w Inowrocławiu, Ośrodek Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Fundacja Ekspert Kujawy, a od tego roku także Stowarzyszenie na rzecz Profilaktyki i Edukacji Sympatycy. Koordynatorem przedsięwzięcia była wicedyrektor II LO Danuta Zybała. Podczas festiwalu uhonorowano nie tylko najlepszych wykonawców, ale i inicjatorkę imprezy profilaktycznej polonistkę z Konopy, Danutę Łazur.

Podczas gali wystąpiła poza konkursem grupa teatralna Azyl ze spektaklem „Zielona Gęś. W imprezie uczestniczyło wielu przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół i instytucji oraz stowarzyszeń o charakterze profilaktycznym.