Wtorek, 22 stycznia 2019

Ta historia zaczęła się 30 lat temu... jubileusz szpitala w Inowrocławiu

Fot.: Renata Napierkowska

Renata Napierkowska

Nowy szpital przy Poznańskiej 93 rozpoczął funkcjonowanie w 1986 roku. Jubileusz szpitala był okazją nie tylko do dokonania podsuwań i złożenia gratulacji za odnoszone sukcesy i wysokie miejsca w rankingach, ale również okazją do wspomnień.

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata NapierkowskaO historii szpitalnictwa na przestrzeni dziejów ciekawie opowiadała przybyłym na uroczystość dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza, Janina Sikorska, która przypomniała, że swój początek medycyna bierze z magii, kiedy to zaklinano choroby i ziołolecznictwa, które uprawiali znachorzy i znachorki.

- Pierwsze informacje o leczeniu szpitalnym we współczesnym tego słowa znaczeniu pochodzą nie z Europy Zachodniej, ale z Azji i Afryki. Wskazówki, że należy izolować ludzi chorych znaleźć można w kodeksie Hammurabiego i w księgach Mojżesza. Są tam informacje dotyczące higieny osobistej i konieczności zapobiegania chorobom zakaźnym - mówiła dyrektor Janina Sikorska.

Na przestrzeni wieków zmieniały się warunki opieki nad chorymi. W Inowrocławiu pierwszy dokument dotyczący lecznictwa pochodzi z 1258 roku, kiedy to książę Siemomysł przekazał trzy wsie krzyżowcom na potrzeby szpitalne.
Nowa era w inowrocławskim szpitalnictwie zaczęła się jednak w 1976 roku, kiedy rozpoczęto budowę nowej lecznicy u zbiegu ulic Poznańskiej i Miechowickiej. Budowa twa trwała przez cała dekadę, a w tym czasie pacjentów przyjmował stary szpital przy ulicy NMP i Toruńskiej noszący imię Karola Marcinkowskiego.

Historię ostatnich 30 lat inowrocławskiej lecznicy przypomniał naczelny lekarz szpitala Zenon Lewicki. Uczestnicy mogli poznać zarówno perypetie związane z budową obiektu przez całe dziesięciolecie, jak i najnowszą historię szpitala, kolejne inwestycje, które sprawiają, że inowrocławska placówka znajduje się w gronie jednych z najlepszych w Polsce. Jednym z najważniejszych punktów jubileuszowej uroczystości, było uhonorowanie tych, bez których lecznica byłaby tylko jednym z wielu budynków w mieście: lekarzy, pielęgniarek, pracowników technicznych i administracji. Medale i odznaczenia wyróżnionym składali wicewojewoda Józef Ramlau i starosta Tadeusz Majewski, a za lata pracy i liczne sukcesy podziękowania wszystkim pracownikom przekazał dyrektor Eligiusz Patalas.


Warto wiedzieć:
Złote Medale za Długoletnią służbę przyznane przez prezydenta RP z rąk wicewojewody Józefa Ramlaua otrzymali: Waldemar Czermiński, Aleksandra Czyżniejewska, Anna Domarecka, Romualda Dombek, Irena Dzikowska, Piotr Falkowski, Elżbieta Gąsiorowska, Roman Gogol, Grzegorz Górny, Małgorzata Jaworska, Stefan Komarowski, Ilona Konopa, Joanna Kulis, Anna Lis, Marzena Macioszek, Danuta Michalska, Ilona Monowid, Wiesława Mozgawa, Jadwiga Pasikowska, Jan Piętak, Marzena Piętak, Elżbieta Rogalewska, Andrzej Romanowski, Krystyna Samulska, Lucyna Stefańska, Marek Styga, Marta Tańska, Krzysztof Wasilewski, Katarzyna Wejman i Danuta Żabicka.

Srebrnymi Medalami odznaczeni zostali: Marek Bronisza, Sławomira Fenger-Woźnicka, Małgorzata Gackowska, Iwona Guziołek, Jolanta Hołda, Mariusz Krąkowski, Katarzyna Kuczma-Urbanek, Anna Prabucka-Bartoszewicz, Alicja Saja, Renata Sobiechowska, Dorota Wiedeholz.

Brązowe Medale przyznano: Leszkowi Jankowskiemu, Agnieszce Nowak, Piotrowi Nowakowskiemu, Marcinowi Zarembie.

Starosta Tadeusz Majewski wręczył odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Otrzymali je:Grażyna Górska, Monika Karska, Szymon Kwiatkowski, Halina Lewandowska, Zenon Lewicki, Grażyna Malinowska, Łucja Oleśkowska, Elżbieta Sochaczewska – Fołda.