Wtorek, 22 stycznia 2019

Na wszystkich inowrocławskich cmentarzach oraz na nekropolii w Pakości będą prowadzone kwesty

Fot.: Nadesłane

Renata Napierkowska

W Pakości Fundacja Kalwaria Pakoska wzorem minionych lat będzie zbierać pieniądze na odrestaurowanie kolejnych kaplic. Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia zbiera fundusze na ratowanie starych grobów ludzi zasłużonych dla miasta.

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane

fot. Nadesłane


Koniec października i początek listopada to czas, kiedy ludzie jadą z drugiego krańca Polski, by uporządkować mogiły, złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach bliskich: rodziców, dziadków, dalszych krewnych. Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia po raz drugi organizuje kwestę przed inowrocławskimi nekropoliami, by uchronić przed zagładą i zapomnieniem ludzi, którzy wiele zrobili dla miasta, często oddając swoje życie .
- Mamy zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz inowrocławskich proboszczów, którzy administrują cmentarzami św. Mikołaja, św. Józefa, Matki Boskiej i bazyliki. Osoby z puszkami będzie można spotkać także przed cmentarzem komunalnym- informuje Tadeusz Chęsy, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia.


Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności na renowację nagrobka zamordowanego na Błoniach Józefa Krzymińskiego pierwszego prezydenta Inowrocławia.
Kwesta prowadzona będzie 1 listopada w godzinach od 8 do 17. Organizatorzy przygotowali 30 skarbonek. Udział w zbiórce zadeklarowali przedstawiciele stowarzyszenia, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Rafałem Cymsem na czele, członkowie grupy rekonstrukcyjnej, harcerze z ZHP i ZHR, uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Józefa Krzymińskiego, Zespołu Szkół Rzemiosła oraz szkoły podstawowej nr 11. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku zebrano blisko 7 tysięcy złotych.

- Dzięki tym funduszom udało nam się odnowić nagrobki: powstańca styczniowego i nieznanego powstańca śląskiego – przypomina Tadeusz Chęsy.
Kwesta w Inowrocławiu nie jest jedyną, jaka odbędzie się w powiecie inowrocławskim. Wzorem lat ubiegłych zbiórka będzie prowadzona również w Pakości, gdzie co roku obok członków Fundacji Kalwaria Pakoska w zbieranie funduszy na odrestaurowanie kaplic włączają się przedstawiciele władz miasta i powiatu, mieszkańcy Pakości oraz harcerze , uczniowie pakoskich szkół.

- Jak co roku, prosimy mieszkańców o przyłączenie się do akcji ratowania kompleksu kalwaryjskiego w naszej miejscowości. To dzięki dotychczasowemu wsparciu kalwaria stała się wizytówka miasta i powiatu. Jest to największy zabytek naszej gminy i na nas spoczywa obowiązek jego ratowania i w jak najlepszym stanie przekazania następnym pokoleniom - mówi Anna Grupa, prezes Fundacji Kalwaria Pakoska.

W Gniewkowie od kilku lat pracownicy domu kultury przed świętem zmarłych na miejscowych nekropoliach porządkują zapomniane, stare, opuszczone groby i zapalają na nich znicze oraz kładą wiązanki kwiatów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 31-10-2016 21:06

    Oceniono 2 razy 2 0

    - Gość: Jak są to groby Osób zasłużonych dla miasta to niech miasto ze swoich środków je odrestauruje.

    Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz