Niedziela, 24 lutego 2019

Tagi: Inowrocław sport wywiad Kruszwica region klub Olimpijczyka w Kruszwicy Ireneusz Śmigielski wiadomości

4 listopada 2016, aktualizowano: 5 listopada 2016

Ireneusz Śmigielski od 2011 roku prowadzi w Kruszwicy Klub Olimpijczyka

Fot.: nadesłane

Renata Napierkowska

Dzięki inicjatywie Ireneusza Śmigielskiego w mieście nad Gopłem gości co roku co najmniej dziesięciu zawodników biorących udział w mistrzostwach olimpijskich. Najważniejsza impreza, która jest ukoronowaniem tej działalności to Polscy Olimpijczycy Dzieciom.

fot. nadesłane

Jak powstał w Kruszwicy Klub Olimpijczyka?


- Klub działa od 2011 roku. Powstał początkowo przy Centrum Kultury Ziemowit. Od 2015 roku klub działa w ramach Stowarzyszenia Kultury Fizycznej. Pracuję w Kruszwicy i na bazie doświadczeń z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, gdzie najpierw zacząłem zapraszać olimpijczyków, postanowiłem utworzyć ogólnodostępny klub, który będzie otwarty dla wszystkich. Siedzibę mamy w hoteliku sportowym, a na spotkania ze sportowcami może przyjść każdy, który pasjonuje się sportową tematyką.

Kto w ostatnim czasie gościł w Kruszwicy?


- Ostatnie spotkania były z kruszwickimi olimpijczykami z Rio de Janiero. Na ostatniej olimpiadzie mieliśmy prawdziwy wysyp naszych zawodników. Zaprosiłem wioślarza Artura Mikołajczewskiego i Jakuba Krzewinę, który biegł w sztafecie 4 razy 400. Spotkania ze sportowcami odbyły się w naszym ośrodku jak również w szkołach w Sławsku Wielkim i Rusinowie oraz w Kruszwicy w macierzystej szkole naszych zawodników.

Czym jeszcze zajmuje się Wasze stowarzyszenie?

- Oprócz spotkań z olimpijczykami, których zapraszamy do Kruszwicy, organizujemy wyjazdy na mecze koszykówki Anwilu, siatkówki, zawody lekkoatletyczne w Toruniu czy Memoriał Kamili Skolimowskiej w Warszawie. Zainteresowanie jest duże, zwłaszcza w takich małych środowiskach. Prawdziwym hitem i podsumowaniem całorocznej działalności jest wyjazd grupy młodzieży i dorosłych na Piknik Olimpijski w Warszawie. Największym wydarzeniem, jakie organizujemy jest impreza Polscy Olimpijczycy Dzieciom. Teraz odbyła się już 12 edycja. W tym roku zaszczyciło nas swoją obecnością dziewięcioro olimpijczyków, w tym po raz pierwszy mieliśmy gościa z zagranicy. Warunek jest taki, że musi być co najmniej pięciu sportowców. Impreza polega na rywalizacji sześcioosobowych drużyn złożonych z gimnazjów, a kapitanem każdego zespołu zostaje olimpijczyk. Uczestnicy biorą udział w konkurencjach zręcznościowo – sprawnościowych.

Kto Was odwiedził w tym roku? Nie jest chyba łatwo umówić na spotkanie w tym samym czasie dziewięciu sportowców?

- Wymaga to na pewno wiele starań i zachodu. W tym roku zaszczycili nas: Marek Łbik, Zdzisław Szubski, Małgorzata Sobańska, Maciej Pałyszko, Marieta Gotfryd, Grzegorz Krejner, Michał Jeliński, Eddie Montanez i Mirosław Piesak.

Czyje wizyty szczególnie utkwiły Ci w pamięci?

- Każde spotkanie jest cenne i wnosi coś innego. Na pewno jednak szczególny charakter miały spotkania z tyczkarzem Władysławem Kozakiewiczem, pływaczką Otylią Jędrzejczak, kolarzem Markiem Leśniewskim, a także dwukrotnym mistrzem w wioślarstwie Tomaszem Kucharskim czy lekkoatletą, mistrzem w rzucie młotem Szymonem Ziółkowskim.