Niedziela, 24 lutego 2019

Maraton czytania Trylogii w Janikowie

Fot.: Renata Napierkowska

Renata Napierkowska

Spotkania z rówieśnikami z innych państw, propagowanie czytelnictwa, doskonalenie języka angielskiego, wymiana doświadczeń, poznawanie kultury i literatury innych narodów – to cele jakie przyświecają projektowi międzynarodowemu Erasmus Plus, w którym uczestniczy janikowskie gimnazjum.

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska

fot. Renata Napierkowska


Maraton czytania Trylogii odbył się w minionym tygodniu w janikowskim domu kultury. Fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza czytali uczniom miejscowej szkoły przedstawiciele władz powiatu, janikowscy samorządowcy i urzędnicy oraz sama młodzież.


- Wspólne czytanie Trylogii to tylko jeden z punktów projektu międzynarodowego, w którym bierze udział nasza szkoła. W ubiegłym roku w listopadzie grupa uczniów wraz z nauczycielami wyjechała do Hiszpanii, w marcu byliśmy w Niemczech, a teraz pojedziemy do Rumunii. W maju natomiast będziemy gościć u nas partnerów projektu z państw, które biorą w nim udział – informuje dyrektor Gimnazjum w Janikowie, Marek Szubarga.

W maratonie czytania Trylogii uczestniczyło wiele osób, m.in. wicestarosta Włodzimierz Figas, sekretarz powiatu Aleksandra Szubarga, przewodniczący Rady Miejskiej w Janikowie Grzegorz Czerwiński, burmistrz Andrzej Brzeziński, wiceburmistrz Jacek Duma, sekretarz urzędu Aleksandra Szczesiak, radny Roman Jaszcz, ks. kanonik Ireneusz Doroszewski, dyrektor zespołu oświaty Agnieszka Majkowska, księgowa Agnieszka Szymborska, dyrektor MGOK Sławomir Paluch, kierownik MGOPS Izabela Matuszak, pracownik MOPSU-u Aneta Płuciennik i zastępca komendanta policji oraz młodzież szkolna.

Wspólne czytanie epopei narodowej to tylko jedno z kilkunastu zadań w jakich bierze udział młodzież szkolna. W programie są m.in. wyjazdy do teatru, muzeum, kina, wydawnictw, muzeum piśmiennictwa, spotkania z pisarzem, poetą, redaktorem, konkursy, inscenizacje i wiele innych zadań, które maja przybliżyć uczniom nie tylko narodową ale i obcą literaturę, rozwijać komunikację w języku ojczystym i obcym, wiedzę o świecie, literaturze polskiej i obcej.
Projekt przygotowały i koordynują go nauczycielki janikowskiego gimnazjum: Mariola Piasecka, Olga Pawnuk, Katarzyna Pniewska, Elżbieta Ciesielska i Teresa Wieczorek.